To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "Filmy DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  Każda seria filmów ma 1 film demo dostępny po kliknięciu ikony "wideo" na stronie "Filmy DIY". 

Jak zrobić...?

Motion Sensor i Dimmer (Lua w HC2) - jak skonfigurować i zaprogramować inteligentne opóźnienie wyłączenia światła w FIBARO Home Center 2 - praktyczny poradnik

Motion Sensor i Dimmer (Lua w HC2)

Inteligentne opóźnienie wyłączenia światła w HC2

Opis

Główna idea

Jest to kolejna dawka wiedzy o tym jak programować sceny Lua w centrali HC2. 

Program realizowany przez scenę obsłuży dwa wyjątkowo proste i niezbędne w każdym inteligentnym domu urządzenia: Motion Sensor i Dimmer. 

OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

Podstawowym wyzwaniem jest wyłączenie światła z opóźnieniem po ostatnim wykryciu ruchu, co zagwarantuje utrzymanie oświetlenia tak długo, jak jest to faktycznie potrzebne. 


Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 

Zawsze przeanalizuj kod, a zwłaszcza wywoływanie sceny stosując polecenia fibaro:debug lub print pod kątem ilości wywołań sceny. Tutaj uzależnienie wywołania sceny od detekcji ruchu jest dobrym pomysłem ale wymaga natychmiastowego sprawdzenia czy już wcześniejszy proces (instancja) nie jest w trakcie wykonywania sceny. Naprawdę odpowiednie użycie funkcji "fibaro:countScenes" i "fibaro:abort" rozwiąże wiele twoich problemów - nie bój się przetestować!

OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

Ta seria to wyjątkowa wiedza jaką zdobędziesz o programowaniu centrali HC2 przy wykorzystaniu scen Lua. Odpowiednio napisana scena pozwoli na dodanie pewnej inteligencji do mechanizmu zapalania i gaszenia światła. Światło jest zapalane wtedy, gdy Motion Sensor wykryje ruch, a gaszone automatycznie po określonym czasie. Niby nic nadzwyczajnego, ale jak zrobić by światło nie zgasło za wcześnie, zanim nie opuścisz schodów lub holu? 


W tej serii dowiesz się 

  • jak określić jakie zdarzenie ma wywołać scenę

  • nauczysz się do czego służy komenda "fibaro:sleep" i czym się różni od "setTimeout"

  • powiem ci jak zapewnić, aby scena była wykonywana tylko przez jeden proces (jedną instancję)

  • jak zintegrować pracę Dimmer 2 z Motion Sensor, aby sterować światłem w dowolny sposób

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Wykorzystasz wiedzę z filmów do tego, aby:

  • swobodnie pisać podobne sceny Lua i sterować urządzeniami FIBARO

  • usprawnić swoje sceny, które działają niepoprawnie z powodu wykonywania ich przez wiele instancji

  • bezpośrednio wprowadzić w życie zademonstrowane przeze mnie rozwiązanie oświetlenia w holu lub na schodach (gotowe do pobrania)

  • połączyć w sposób inteligentny detekcję ruchu z załączeniem i utrzymaniem palącego się światła tak długo jak jest ono naprawdę potrzebne

zastosowanie.png