To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "Filmy DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  Każda seria filmów ma 1 film demo dostępny po kliknięciu ikony "wideo" na stronie "Filmy DIY". 

Jak zrobić...?

Kocioł/Piec CO - jak sterować zezwoleniem na pracę obiegu CO z Quick App - praktyczny poradnik

Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO

Sterowanie pozwoleniem na pracę kotła CO ze względu na zapotrzebowanie grzania przez termostaty grzejnikowe oraz grzanie podłogowe

Opis

Główna idea

Mam w domu grzejniki wyposażone głównie w termostaty Heat Controller firmy FIBARO oraz  termostaty Spirit firmy EUROtronic i LIVING CONNECT Z firmy Danfoss. Każdy z temostatów z powodzeniem utrzymuje zadaną temperaturę w pokoju. Chciałbym, aby system FIBARO automatycznie zatrzymał czynnik grzewczy (grzejników) w chwili, gdy termostaty i inne regulatory  osiągną zadaną temperaturę w pokojach.  


Inaczej mówiąc:

  1.  nie chce aby kocioł CO pracował nonstop nawet gdy w pokojach została już osiągnięta zadana temperatura (w każdym z pokoju może byc osobna nastawa temperatury)

  2. chcę aby kocioł CO się załączył do pracy gdy w choć jednym pokoju zrobi się za zimno

OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

UWAGA: Nie można sterować pracą kotła/pieca bezpośrednio wyłączając go z prądu! 


Większość  obecnie produkowanych kotłów posiada wbudowaną automatykę, która  odpowiada za sekwencję rozruchową pieca wykonywaną po zaniku zasilania elektrycznego. W fazie startu kotła są sprawdzane m.in. podzespoły i zabezpieczenia, a sam proces jest często czasochłonny. W żadnym wypadku nie należy tego procesu przerywać - załączając i wyłączając główne napięcie pieca i w ten sposób kontrolować grzanie obiegu CO. Postępowanie takie może doprowadzić do uszkodzenia kotła, a w skrajnych przypadkach do sytuacji niebezpiecznych.


Moje rozwiązanie jest oparte o sterowanie pozwoleniem na załączanie/wyłączanie obiegu CO. Do tego celu wykorzystuję specjalnie przygotowane zaciski elektryczne wewnątrz pieca, które normalnie są podłączone do regulatora pokojowego. Tak jak pisałem wcześniej regulator pokojowy był zamontowany i mierzył temperaturę w jednym pokoju co nie zdawało egzaminu w moim domu i dlatego w sposób bezpieczny dla pracy kotła zastąpię jego miejsce regulatorem Relay Switch FIBARO.


Algorytm nie ingeruje w sterowanie termostatów. Algorytm odczytuje z termostatów ich nastawę temperatury i porównuje ją z temperaturą w pokoju. Jeśli temperatura mierzona jest już osiągnięta, to prawdopodobnie ten grzejnik jest już zamknięty i nie potrzebuje więcej czynnika grzewczego.


FIBARO dla Heat Controller od v. 4.7 ma informację pt. "potrzeba czynnika grzewczego". Algorytm uwzględnia tę informację (o ile ją włączysz w ustawieniach Heat Controller) w wypracowaniu zbiorczego zezwolenia na pracę kotła CO.


Quick App - Master controller - w plikach do pobrania znajduje się gotowy do użycia panel zbierający informacje w jednym miejscu o całym systemie grzania w domu (nastawy, temperatury, tryby pracy, otwarte okna, zamknięte grzejniki itp). Z niego dowiesz się ile grzejników (odbiorów grzejnych) wciąż żąda zapotrzebowania na czynnik grzewczy. Będziesz mógł także skonfigurować próg temp zewnętrznej (w tym  pobieranej z internetu dla twojej lokalizacji), dla której ogrzewanie w domu już nie ma sensu.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 

Zamiast Relay Switch możesz użyć każdego urządzenia, które może rozwierać i zwierać odpowiedni obwód elektryczny jak np. Single/Double Switch.


Pamiętaj, aby po podaniu zezwolenia na pracę pozwolić kotłowi popracować przez pewien czas - mój algorytm to gwarantuje.


OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

Usuwam zainstalowany przez dewelopera regulator pokojowy współpracujący z kotłem CO. Regulator ten podejmował decyzję o potrzebie dostarczania czynnika grzewczego do grzejników na podstawie tylko jednego pomiaru temperatury w jednym pomieszczeniu - salonie oraz na podstawie sztywno zdefiniowanych harmonogramów czasowych. Efektem takiej regulacji były niedogrzane pokoje na piętrze.

Postanowiłem wykorzystać informację zbiorczą od wszystkich termostatów - różnych producentów i na jej podstawie zezwalać na pracę kotła CO.


Ta seria filmów ma za zadanie pokazać Ci, jak możesz przekazać kotłowi CO zezwolenie na pracę w sytuacji, kiedy grzejniki tego wymagają. Na filmach zobaczysz, jak możesz do kotła podpiąć Relay Switch i sterować zezwoleniem na pracę kotła CO.


W tej serii filmów omówię napisany algorytm w języku Lua. Algorytm ten analizuje stan każdego grzejnika (jego termostatu) i na tej podstawie podejmuje decyzję czy jest wymagany czynnik grzewczy  w instalacji CO, czy nie.


Algorytm jest na tyle uniwersalny, że może obsłużyć dowolną konfigurację np. wiele grzejników w pomieszczeniach, ogrzewanie podłogowe, a nawet kilka obiegów CO i współpracę z płaszczem wodnym. 

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Rozwiążesz problem:

  • stale pracującego kotła CO gdy temperatura w strategicznych pokojach jest uzyskana

  • powiązania pracy grzejników i ogrzewania podłogowego z zapotrzebowaniem na pracę kotła CO

  • monitorowania ilości, które grzejniki żądają pracy kotła

  • monitoringu całej instalacji grzewczej na jednym panelu (temperatura nastawy, pomiaru, tryb pracy, otwarcie okna, maksymalne otwarcie/zamknięci grzejnika)

Tu nauczysz się:

  • jak podłączyć Relay Switch

  • jak dodać ur