To jest strona "demo" przedstawiająca zakres poruszanych zagadnień.
Masz wykupiony abonament? Przejdź do działu dla subskrybentów.

 
Po wykupieniu subskrypcji uzyskasz dostęp do wszystkich materiałów przez menu "Filmy DIY", gdzie znajdziesz: filmy, opisy, linki, kody gotowych scen i forum).  Każda seria filmów ma 1 film demo dostępny po kliknięciu ikony "wideo" na stronie "Filmy DIY". 

Jak zrobić...?

Integracja REST API dla początkujących - Pomiar poziomu cieczy przez zewnętrze urządzenie IoT - praktyczny poradnik

Integracja REST API dla początkujących

Pomiar poziomu cieczy przez zewnętrze urządzenie IoT

Opis

Główna idea

Na przykładzie bezprzewodowego urządzenia do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach otwartych takich jak zbiornik na deszczówkę lub szambo, utworzę aplikację odczytującą dane z sondy pomiarowej przez HTTP Request. SZ-02 to hermetyczne urządzenie do pomiaru poziomu cieczy które leży na dnie zbiornika i poprzez kontroler Wi-Fi wysyła regularnie swoje pomiary do centrali. Dane pomiarowe są dostępne w panelu pod adresem https://mojdomek.eu, a dzięki integracji będą także dostępne w systemie FIBARO.


Zachęcam do odniesienia się do opisów i filmów przedstawionych w serii 5000.

"REST API - Husqvarna" - Jak sterować dowolnym urządzeniem przez Internet

https://www.portal.ztechnikazapanbrat.pl/filmpagescollection/5000

Seria 5000 jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym wykładem o integracjach z urządzeniami IoT wymagającymi uwierzytelnienia i tokenizacji, gdzie komunikacja z zewnętrznym urządzeniem jest dwustronna.
OBRAZ

 
projekt_edited.jpg
idea_edited.jpg

Uwaga

 

Integracja REST API nie jest aż taka trudna jakby mogłoby się wydawać.

Ta seria filmów przedstawia najprostszy przypadek integracji, w której nie jest wymagane ani logowanie się na serwer ani utworzenia token'u.

Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś kodu Lua w celu integracji z zewnętrznym serwisem, to zacznij od tego rozdziału.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

 

Zanim przystąpisz do pisania kodu Lua i wywołania funkcji "Request" użyj zwykłej przeglądarki internetowej i w jej polu adresu wpisz odpowiedni URL potrzebny do odczytu parametrów z zewnętrznego serwera. Jeśli URL nie wymaga ani logowania się, ani token'u tak jak jest to w tym przypadku odczytu danych z sondy poziomu cieczy, to otrzymasz odpowiedź bezpośrednio przez przeglądarkę internetową. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz na czym będzie polegać budowanie logiki w języku Lua.

OBRAZ

 
kodowanie_edited.jpg

O filmach 

 

Poruszane tematy

Seria filmów przedstawia najprostszy model integracji (tylko odczyt) danych z zewnętrznego urządzenia IoT. Na filmach pokazuję urządzenie IoT do pomiaru poziomu cieczy. Sondę pomiarową z jej sterownikiem Wi-Fi konfiguruję do pracy w mojej sieci domowej. W kolejnym kroku buduję interfejs Quick App do prezentowania odczytanych danych z serwera producenta urządzenia dzięki zapytaniu Request GET, które objaśniam krok po kroku jak utworzyć w języku Lua. Na koniec po odpowiedzi i otrzymaniu danych z serwera parsuje je tak, aby odczytać interesujące mnie dane i wyświetlić w Quick App. Ten sam proces także omawiam dla centrali HC2 tworząc Virtual Device i odpowiednią scenę Lua.

OBRAZ

 
video.png

Zastosowanie

Zastosujesz przekazaną wiedzę w celu centralizacji monitoringu i sterowania wieloma urządzeniami z jednego systemu z jednej aplikacji mobilnej. Wykorzystasz przykłady z filmów DIY do tego, aby 


  • ograniczyć używanie dziesiątek aplikacji wielu producentów do każdego urządzenia IoT oddzielnie. 

  • będziesz mógł zarządzać i łączyć (uzależniać pracę wielu systemów) ze sobą po wykonaniu omówionej szczegółowo integracji. 

  • poznasz bardzo użyteczne i proste w obsłudze urządzenie SZ-02 do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach takich jak deszczówka lub szambo z opcją automatycznego zamawiania wywozu nieczystości.

zastosowanie.png